OPERACJA ZAĆMY
Zaćma to choroba, która polega na zmętnieniu soczewki wewnątrzgałkowej. Zmiany te utrudniają promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku. Im większe zmętnienia soczewki oka, tym większe pogorszenie ostrości wzroku. Zaćma jest chorobą postępującą, ale szybkość rozwoju zmętnień jest inna u każdego pacjenta. Zmętnienia soczewki tworzą się najczęściej w części centralnej (zaćma jądrowa albo podtorebkowa tylna) lub na obwodzie (zaćma korowa).
Zaćma rozwija się powoli i bezboleśnie. Pacjent może nie zdawać sobie sprawy z pogarszającego się wzroku do momentu, aż zajdzie konieczność wizyty u okulisty, powodowana np. potrzebą zmiany okularów. Jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie. Ryzyko zachorowania na zaćmę rośnie wraz z wiekiem, niemniej jednak coraz częściej choroba pojawia się poniżej 55. roku życia. Obecny poziom zaawansowania technik chirurgicznych oraz postęp technologiczny pozwalają na uzyskanie po zabiegu usunięcia zaćmy jakości widzenia niejednokrotnie lepszej niż przed zmętnieniem soczewki.
Celem leczenia zaćmy jest przywrócenie pacjentowi prawidłowego widzenia, które pozwala cieszyć się pełną jakością życia. Oznacza to m.in. samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności, aktywność zawodową, uprawianie sportu. Jedyną uznaną i skuteczną metodą leczenia zaćmy jest chirurgiczny zabieg usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Obecnie taki zabieg wykonuje się najczęściej techniką fakoemulsyfikacji. Technika ta umożliwia wprowadzenie do oka zwijanej soczewki wewnątrzgałkowej poprzez bardzo małe nacięcie rogówki. Kiedy soczewka znajdzie się już we właściwy miejscu w oku, rozwija się i przybiera odpowiedni kształt. W większości przypadków zabieg usunięcia zaćmy trwa około 20-30 minut lub krócej. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na jego bezbolesny przebieg. Większość pacjentów powraca do zwykłej aktywności w ciągu kilku dni.
Nieleczona zaćma może doprowadzić do utraty wzroku. Wczesne wykonanie zabiegu to także minimalizacja kosztów wynikających z częściowego upośledzenia wzroku (np. częsta wymiana okularów, ograniczenie aktywności zawodowej). Regularne badanie u okulisty pozwala na zdiagnozowanie zaćmy w jej początkowym stadium i wczesne rozpoczęcie leczenia, dlatego warto kontrolować wzrok u okulisty przynajmniej raz w roku.
Wybór soczewki wewnątrzgałkowej to wybór raz na całe życie. Ze względu na właściwości optyczne wyróżniamy następujące rodzaje soczewek:
Soczewki wewnątrzgałkowe różnią się także jakością, o której decydują między innymi: rodzaj i parametry materiału (wpływ na częstotliwość powstawania zmętnień torebki tylnej soczewki, potocznie zwanego zaćmą wtórną), obecność filtrów (dodatkowa obecność filtru światła niebieskiego, który jest obecny w naturalnej soczewce ludzkiej i chroni siatkówkę), budowa soczewki (tzw. asferyczna część optyczna soczewki pozwalająca na uzyskanie lepszej jakości widzianego obrazu oraz odpowiednia konstrukcja zapewniająca stabilność soczewki po wszczepieniu), zaawansowanie technologiczne i doświadczenie producenta. Powyższe cechy soczewek warunkują jakość widzenia oraz bezpieczeństwo pacjenta.
W naszym ośrodku podczas operacji zaćmy wszczepiamy implanty czołowych, światowych producentów sztucznych soczewek zarówno jedno jak i wieloogniskowych, uwzględniając korekcję astygmatyzmu. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pacjent kwalifikuje się do wszczepienia tzw. soczewki premium. Po dokładnym wywiadzie oraz badaniu okulistycznym wspólnie z pacjentem wybieramy odpowiedni typ sztucznej soczewki tak aby spełnić wymagania pacjenta co do ostrości wzroku oraz jego codziennej funkcjonalności.
Poniżej przedstawione są przykłady sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych klasy premium, które wszczepiamy pacjentom podczas operacji usunięcia zaćmy.
Soczewki wewnątrzgałkowe posiadające trzy punkty ogniskowania dla zapewnienia wyraźnego widzenia na różne odległości: bliska, pośrednia i daleka. Korygują starczowzroczność oraz astygmatyzm. Pozwalają pacjentom pozbyć się okularów w codziennym funkcjonowaniu.
Soczewka o przedłużonej głębi ostrości. Cechuje się zmniejszoną ilością wizualnych skutków ubocznych zazwyczaj związanych z soczewkami wieloogniskowymi. Pacjenci z tą soczewką cieszą się dobrym widzeniem w nocy, szczególnie podczas prowadzenia samochodu.
Soczewka jednoogniskowa precyzyjnie korygująca astygmatyzm celem prawidłowego zogniskowania światła na siatkówce. Poprawia jakość widzenia na jedną odległość, zazwyczaj do dali.
Trójogniskowe, hydrofobowe soczewki wewnątrzgałkowe, które umożliwiają widzenie do bliży (ok. 40 cm), odległości pośredniej (ok. 60 cm) oraz do dali nie używając korekcji okularowej. Zapewniają bardzo komfortowe widzenie szerokiego zakresu bliży i odległości pośredniej. Pacjenci po wszczepieniu tej soczewki w zdecydowanej większości nie potrzebują okularów do codziennego funkcjonowania.
Soczewka wewnątrzgałkowa korygującą prezbiopię, która zmniejsza ryzyko występowania efektów halo i olśnienia podobnie jak soczewki jednoogniskowe. Jest idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy są skłonni od czasu do czasu zakładać okulary do czytania. Ryzyko występowania zaburzeń widzenia w soczewkach porównywalne jest z soczewką jednoogniskową oraz zapewnia pełny zakres widzenia z funkcjonalną ostrością widzenia do bliży.
Pacjenci zgłaszają bardzo dobrą jakość widzenia do dali i na odległość pośrednią w jasnym i przytłumionym świetle.
Soczewka wewnątrzgałkowa ze zwiększonym zakresem widzenia zapewniająca widzenie w każdych warunkach oświetlenia, z odległości do dali, bliży i każdej odległości pośredniej. Dostępna również w wersji korygującej astygmatyzm.
Soczewka wewnątrzgałkowa typu EDOF (wydłużona głębia ostrości) pozwalająca pacjentowi widzieć wyraźnie do każdej odległości przy zachowaniu zrównoważonej jakości widzenia. Minimalizują lub całkiem eliminują konieczność korzystania z okularów.